معرفی استیون کینگ نویسنده برجسته


lancenews 7 آذر 1399 5 دقیقه مطالعه
iOS 14

استیون کینگ  Stephen King

« استیون ادوین کینگ » (- 1947) که در کشور ما با تلفظ های گوناگون استفن، استفان، استیفن هم خطاب می شود، نویسنده به نام و مشهور آمریکایی است که به عنوان پادشاه داستان های ترسناک، فراطبیعی، علمی تخیلی، فانتزی و استاد تعلیق شناخته می شود. او در پورتلند، ایالت مین چشم به جهان گشود. پدرش، « دونالد ادوین کینگ »، یک تاجر دریانورد بود. « دونالد » تحت نام خانوادگی « پولاک » متولد و بزرگ شد، اما در دوران بزرگسالی، نام خانوادگی خود را به «کینگ» تغییر داد. نام مادرش نیز «نلی روث» بود.

هنگامی که « استیون » دو ساله بود، پدرش خانواده را بدون هیچ دلیلی برای همیشه رها کرد و مادرش را با او و برادر بزرگ ترش، « دیوید » تحت شرایط مالی بسیار بد تنها گذاشت. « استیون » و خانواده اش در نقاط مختلفی مانند دی پر، ویسکانسین و فورت وین، ایندیانا و استراتفرد، کنتیکت زندگی کردند. در دوران کودکی، « استیون » شاهد کشته شدن دوستش توسط برخورد با قطار بود. اگر چه او خیلی تصویر دقیقی از آن روز به یاد نداشت، اما خانواده اش هنگام پی بردن به این ماجرا همه چیز را برایش کامل شرح دادند. برخی از منتقدین بر این باورند که این رخداد تاثیر بسیاری بر وی داشته و الهام بخش برخی از آثار به شدت تاریک و ترسناک او بوده است. با این حال، « کینگ » در شرح حال خود، « درباره نویسندگی » به این موضوع هیج اشاره ای نمی کند.

در سن یازده سالگی، دوباره او به همراه خانواده به دورهام، ایالت مین نقل مکان کرد و تا زمان مرگ پدر و مادر بزرگ مادری اش در آنجا ماندند. مادرش به عنوان پرستار در یک موسسه محلی مخصوص بیماران روانی، مشغول به کار شد. « استیفن » به عنوان یک متدیست بزرگ شد اما بعد در دوران دبیرستان عقاید و باورهایش دست خوش تغییر شد. با وجود این که او دیگر به هیچ مذهب خاص پایبند نبود، باورش به وجود خداوند دست نخورده ماند!

پس از فارغ التحصیل شدن از دانشگاه مین، « کینگ » تصمیم گرفت معلم دبیرستان شود که البته به دلیل پیدا نکردن زودهنگام شغل آموزگاری در مدارس، شروع به نوشتن داستان کوتاه و فروش آثار خود به مجله های مختلف کرد. بسیاری از این داستان کوتاه ها در مجموعه « شیفت شب » گردآوری شده اند. در سال 1971، او به عنوان معلم در آکادمی همپدن در شهر همپدن مشغول به کار شد. از آن پس، او به نوشتن داستان کوتاه برای مجلات گوناگون و چاپ مجموعه داستان کوتاه ادامه داد و ایده های جذاب و منحصربفرد خود را در قالب رمان به رشته تحریر درآورد.

تا سال 2018، مجموع آثار « کینگ » بیش از سیصد و پنجاه میلیون نسخه فروش داشته است که از این میان بسیاری از آثارش به فیلم سینمایی، فیلم کوتاه، سریال تلویزیونی و کتاب های کمیک اقتباس شده است. او پنجاه و هشت رمان، شش کتاب غیر داستانی و تقریبا دویست داستان کوتاه در کارنامه نویسندگی خود دارد.

برای آثار ارزنده خود، « استیون کینگ » پانزده بار جایزه برم استوکر، شش بار جایزه انجمن فانتزی بریتانیا، یک بار جایزه هوگو، پنج بار جایزه لوکس و چهار بار جایزه جهان فانتزی و ده ها جایزه دیگر را به دست آورده است. در سال 2003، بنیاد کتاب های ملی، به خاطر نقش ویژه­ اش در زبان و فرهنگ آمریکایی، یک مدال افتخار به او اهدا کرد. همچنین، او به خاطر یک عمر خدمات گرانقدرش در زمینه ادبیات، جایزه جهان فانتزی را در سال 2004 و جایزه گرند مستر را در سال 2007 از سوی انجمن نویسندگان فانتزی آمریکا دریافت کرد. در سال 2015، برای یک عمر دست آورد ادبی، او موفق به کسب مدال ملی هنر از سوی بنیاد ملی هنر ایالات متحده آمریکا شد. بدون شک او یکی از افسانه های زنده در عرصه نویسندگی می باشد.

برچسب‌ها :

دیدگاه شما

1 دیدگاه
  1. امیرحسین مصدق

    خیلی خوبه